2015 NYSUT SUFFOLK LOCALS’ ENDORSED CANDIDATES

by , under Legislative Issues, Local Activism, Professional Issues

2015 NYSUT Suffolk Locals’ Endorsed Candidates

 

Amityville:

 

Juan Leon

Jeannette Santos

 

Babylon:

 

1A – Tricia Pané (NYSUT member)

2A – Ann Donaldson (NYSUT member/ Incumbent)

 

Bayport-Blue Point:

 

Christopher Richardt (HS Principal) Challenging BOE President.  Tight Race.

Gina Murphy (NYSUT Member)

 

Central Islip:

 

Fred Philips (incumbent)

Bill Softy (incumbent)

Both of these candidates are in a tight race.  

 

Commack:

 

Jarrett Behar

 

Comsewogue (Port Jefferson Station):

 

Louise Melious

Rick Rennard 

John Swenning

 

Connetquot:

 

Craig Amarando (NYSUT member-West Babylon Teacher)

Nick Ferraioli  (NYSUT member-Brentwood Teacher)

 

Deer Park:

 

Donna Marie Elliott (incumbent)
Robert Marino (incumbent)

Kristine Rosales (incumbent)

 

East Moriches:

 

Local has not endorsed candidates, but wanted the following shared with other locals – EMTA has not endorsed, but is sponsoring a community Meet the Candidate Night on May 13th @ 7pm, Elementary School, two seats are open.

 

Bill Hempfling -NYSUT Member

Joann Lapinski- Incumbent 

Lisa Pesce- NYSUT Member 

 

Harborfields:

 

Chris Kelly

Suzie Lustig

Don Mastroianni

 

Vote YES Proposition 2 

 

Islip:

 

Brian Clock

Maryann Coughlin

Tom Leggio 

 

Kings Park:

 

Diane Nally (incumbent)

Kevin Johnston (NYSUT member)

 

Also:

Vote YES Proposition 1 (Budget)

Vote YES Proposition 2 (Bus Purchases)

Vote YES Proposition 3 (Capital Reserve – H.S. Roof)

 

Lindenhurst:

 

Todd Lemieux

Tory Vine

 

Middle Country:

 

Arlene Barresi (incumbent)

Karen Lessler (NYSUT member/incumbent)

James Macomber (incumbent)

 

Miller Place:

 

Keith Frank

 

Mount Sinai:

 

Michael Riggio

 

Northport:

 

David Badanes (incumbent)

David Stein 

Tammie Topel (former BOE trustee)

 

Patchogue-Medford:

 

Bunnie Schiller

 

Also – 

Vote Yes on Prop 1 (Budget)

Vote Yes on Prop 2 (Captial Reserve Fund)

Vote No on Prop 3 (Transportation mileage increase for private school students)

 

Port Jefferson:

 

Vincent Ruggiero (NYSUT member from Central Islip/incumbent)

Tracy Zamek (WRITE IN/ NYSUT member from Hauppauge)

Mark Doyle (WRITE IN)

 

Riverhead:

 

Ann Cotten-DeGrasse  (NYSUT member, former Riverhead Faculty Association  president, former BOE President)

Sue Koukounas (NYSUT member, incumbent)

 

Rocky Point:

 

Ed Casswell

Scott Reh (incumbent)

 

Sachem:

 

Michael Isernia (incumbent)

Robert Scavo (incumbent)

 

Sayville:

 

Carl Cangelosi (NYSUT member from Lynbrook)

Keith Kolar (NYSUT member from Brentwood/incumbent)

John Verdone (incumbent)

 

Smithtown:

 

Chris Alcure

Jeremy Thode

 

South Country (Bellport):

 

Lisa DiSanto

Regina Hunt

Chris Picini

 

South Huntington:

 

Michele DeGaetano 

Linda LaCara 

Ed Nitkewicz 

 

Southampton:

 

Roberta Hunter

Natalie Sisco

 

Three Village:

 

William Connors (incumbent/NYSUT Member- Suffolk Community College)

Deanna Bavlnka (incumbent)

 

West Babylon:

 

Lucy Campasano

Jennifer Wandasiewicz

 

Westhampton Beach:

 

Steve Wisnoski – NYSUT retiree/Former Teacher Presidents.  He is in a tight race.  


Local Endorsements in Nassau School Board Elections

 

District

Union Endorsed Candidate

Incumbent (Y/N)

Contested Race (Y/N)

Massapequa

Maryanne Fisher

Y

N

Massapequa

Joe LaBella

Y

N

Levittown

Kevin Regan

Y

Y

Levittown

Marianne Adrian

N

Y

West Hempstead

Caitlin Close

N

N

West Hempstead

Patricia Greaves (NYSUT member)

N

N

West Hempstead

Adrianne Shinsato

N

N

Freeport

Ernest Kight, Jr.

N

Y

Lynbrook

Lesli Deninno (NYSUT member)

N

Y

Lynbrook

Dave Yaker (NYSUT member)

N

Y

Lynbrook

Renee Gaughran

N

Y

Westbury

John Simpkins

Y

Y

Westbury

Dr. Pless Dickerson

Y

Y

Uniondale

Emerson Mott

Y

Y

Uniondale

James Sharpe

Y

Y

Syosset

Bill Weiner

N

Y

Syosset

Dale Predmore

N

Y

Syosset

Chris DiFilippo

Y

Y

Glen Cove

Gail Nedbore-Gross

Y

Y

Baldwin

Mary Jo O’Hagan

Y

Y

Baldwin

George Siberon

N

Y

Oceanside

Kim Grim Garrity

N

Y

Hicksville

Angela Kobetitsch

N

Y